Kométa 17P/Holmes aj voľným okom?!


Objavila sa kométa. Viditeľná je už vo večerných hodinách približne nad severovýchodným obzorom, okolo polnoci nad východným.

Podľa posledných správ od viacerých pozorovateľov, kométa 17P/Holmes nám pripravila milé prekvapenie. Náhle zjasnila až na úroveň, keď ju môžeme vidieť aj voľným okom.

Kométa bola objavená už 6. novembra 1892 E. Holmsom neďaleko známej galaxie v Andromede práve vďaka jej náhlemu zjasneniu na 4. magnitúdu (čo je asi o 12 magnitúd viac, než je obvyklá jasnosť tohto telesa). Z toho istého dôvodu bola nájdená aj teraz, ale momentálne to vyzerá na ešte lepšie predstavenie. Aktuálne má vraj jasnosť až +3 magnitúdy. Nie je však ale tou pravou kométou, na akú sú ľudia zvyknutí, pretože sa u nej zatiaľ neobjavil chvost, a vyzerá iba ako rozmazaná hviezda. No, každopádne stojí za to pokúsiť sa ju vyhľadať voľným okom, prípadne poľovníckym triédrom.

A kde ju hľadať? Nachádza sa vo veľmi výhodnej pozícii – vysoko na nebi v súhvezdí Perzea blízko najjasnejšej hviezdy Mirfak (na priloženej mapke s polohami do začiatku decembra). Viditeľná je už vo večerných hodinách približne nad severovýchodným obzorom, okolo polnoci vysoko (prakticky nad hlavou) nad východným. Jej pohyb medzi hviezdami je pritom veľmi pomalý, takže aj v nasledujúcich dňoch ju nájdeme približne v tej istej polohe.

Spomeňme ešte, že po svojom objave v roku 1892 bola kométa pozorovaná aj v roku 1899 a potom sa na dlhšiu dobu stratila. Okolo Slnka obieha pravidelne s periódou obehu 6,88 roka.

Mgr. Marek Husárik
Astronomický ústav SAV, Tatranská Lomnica





Obrázky:


Žiaľ, takto krásne ako táto Halleyova kométa na snímke, kométa Holmes nevyzerá. Chýba jej totiž chvost a jas. Halleyovu kométu sme použili len ako uputávku.



A takto vyzerá Holmes v ďalekohľade. Bez chvosta pripomína rozmazanú hviezdu.



Mapka znázorňujúca polohy kométy Holmes v súhvezdí Perzea do začiatku decembra.




Dátum a čas: 29.3. 2024 15:17:36 CET
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!