Odhalí kométa tajomstvo Slnečnej sústavy? - Hayabusa pristála!


V televízii TA3 vystúpil doc. Ján Svoreň.

Vo štvrtok 24. 11. hosťom TA3 bol riaditeľ Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici doc. RNDr. Ján Svoreň, ktorý informoval o výsledkoch výskumu medziplanetárnej hmoty, získaných pomocou ostreľovania jadra periodickej kométy Tempel-1 špeciálnym projektilom „vystreleným“ zo sondy v rámci medzinárodného projektu „Deep Impact“. Na tomto projekte sa zúčastňuje aj pracovníčka ústavu Dr. Jana Pittichová, ktorá získala informácie počas práce s najväčšími ďalekohľadmi sveta na Havajských ostrovoch.

Videozáznam vystúpenia nájdete na stránke
http://www.ta3.com, rubrika Hostia v štúdiu (tlačidlo v pravom stĺpci).

Na predchádzajúcej tlačovej konferencii v bratislavskom Dome novinárov spolu s Mgr. Marekom Husárikom, odborným pracovníkom AÚ SAV informovali novinárov aj o unikátnych výsledkoch výskumu asteroidov a aktuálnom objave tzv. desiatej planéty.

V podvečer v malej sále PKO v Bratislave riaditeľ AÚ SAV odprezentoval populárnovedeckú prednášku na tému „Populácia asteroidov v Slnečnej sústave z hľadiska možných zrážok so Zemou“.
__________________________________________________-

Hayabusa predsa úspešne odobrala vzorky asteroidu!!!!

Japonská vesmírna agentúra JAXA oznámila, že sonda Hayabusa v noci z piatku na sobotu úspešne pristála na malom asteroide Itokawa 300 miliónov kilometrov od našej zemegule a odobrala vzorky. Je prvou sondou, ktorá by mala doviezť vzorky z malej planétky na Zem. Pristátie sa podarilo až na druhý pokus.
Hayabusa sa pokúsila pristáť na Itokawe už minulú nedeľu. Nezvládla však dosadnutie a podľa informácií vtedy vzorky neodobrala.
Sonda mala poslednú šancu na pristátie, inak by jej nezostalo dosť paliva na spiatočnú cestu. Kapsula s odobranými vzorkami by mala pristáť v Austrálii niekedy v júni 2007.

Itokawa má dĺžku takmer 600 metrov a patrí k asteroidom, ktorých dráha by sa mohla v budúcnosti skrížiť so zemskou a ohroziť našu planétu. Je potrebné poznať, z akého materiálu Itokawa a podobné planétky sú a ako sa správajú, aby bolo možné zvoliť vhodný spôsob zmeny ich dráhy v prípade nebezpečenstva. Podľa vedcov by vzorky mohli odpovedať aj na niektoré otázky o pôvode našej Slnečnej sústavy.
___________________________________________________

Avšak ďalšie informácie s odstupom času, predsa len spochybňujú správy o úspechu Hayabusy. Pravdepodobnosť odobrania vzoriek je veľmi malá, pretože sa údajne nepodarilo vystreliť kovový náboj. Pre problémy s jedným z motorov experti dokonca spochybňujú aj možnosť jej návratu.





Obrázky:


Doc. Ján Svoreň (vľavo) počas tlačovej besedy v Dome novinárov.



Mgr. Marek Husárik.



Hayabusa napokon úspešne pristála na Itokawe.




Dátum a čas: 25.12. 2024 09:11:21 CET
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!