Štefánik na Hrade: už len pár dní


Ak ste tam ešte neboli, využite posledné septembrové dni - stojí to za to.

Výstava predmetov prinesených z ďalekých ciest a fotografií, ktoré tam urobil, bola jeden deň aj zadarmo. Bolo to síce pekné gesto, ale oplatí sa sem prísť aj za vstupné. Takých ľudí, ako bol Štefánik, naozaj nemáme nazvyš.

Dovolím si byť osobný: mojím koníčkom a dlhé roky aj zamestnaním bola fotoreportáž. Moja chrbtica už veľmi dobre vie, čo je to vláčiť so sebou tašku s Nikonom, bleskom a ďalšími objektívmi, občas aj so statívom. Viem i to, že ak sa mi podarí na 36 políčkach kinofilmu urobiť jednu skutočne dobrú fotografiu, je to dôvod na dobrý pocit a malú oslavu.

To, čo som uvidel na Štefánikovej výstave, ma však ohromilo. Cit pre kompozíciu obrazu, technická kvalita (nič to, že vytlačená digitálne, veď bez ostrého negatívu by to nešlo), šírka námetov: krajiny kadiaľ pochodil, ľudia ktorých stretol, ale aj interiér jeho bytu v Paríži. Veľký fotoaparát na dosky vo vitríne (ešte neexistoval kinofilm), vlastné vyvolávanie fotografií (pred sto rokmi!), tepané nádoby zo Strednej Ázie, sošky z Tichomoria. A k tomu kus práce v astronómii, vojenstve a diplomacii: zásluha na rozpade monarchie a vzniku prvej Československej republiky. A nanič zdravie. A šesťkrát na vrchole Mont Blancu, bez lanovky, samozrejme.

A to sa nedožil ani 39. narodenín.

Už sme si zvykli oslavovať kdekoho. Konečne máme dôvod! Oplatí sa kúpiť si aj katalóg za 20 korún (autori E. Králiková, B. Ferenčuhová, M. Čaplovič, P. Macho, D. Kováč, M. Pauer). Replika lietadla Caproni je už síce v Piešťanoch, ale na výstave uvidíte jeho dvojmetrový model.

Nemali by sme túto výstavu obísť, potrvá iba do 30. septembra. Škoda, mohla by to byť aj stála expozícia!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Denník SME v prílohe TV oko uverejnil rozhovor s historikom Dušanom Kováčom, podpredsedom SAV, ktorý pripravoval výstavu na Hrade. Vyberáme z neho:

Čo sa na ňom heroizuje?

- Poznáme Štefánika ako modlu, sochu, ale nevnímame ho ako človeka, ktorý mal v živote neobyčajne veľa problémov, s ktorými musel bojovať a prekonávať ich.

Vy ste zverejnili svedectvo jeho blízkeho človeka generála Janina, ktorý požadoval, aby bolo jeho svedectvo do roku 2000 utajené. Prečo?

- Janin predpokladal, že v roku 2000 už bude slovenská spoločnosť taká, že jeho svedectvo nebude pre ňu problém. Ukazuje sa, že sa zmýlil: je to problém. Janin bol presvedčený, že Štefánik spáchal samovraždu. Sám by som to tak jednoznačne netvrdil, ale ako historik som mal povinnosť toto svedectvo zverejniť.

Ak by Štefánik chcel spáchať samovraždu, bol by zodpovedný aj za smrť dvoch talianskych spoločníkov, ktorí s ním boli v lietadle.

- To bol Janinov najväčší morálny problém. V správe vyšetrovacej komisie sa hovorí, že lietadlo už pristávalo vo Vajnoroch, no znovu vzlietlo a išlo robiť nový oblúk. Je dokázané, že Štefánik nezhorel v lietadle, ako tí dvaja. Podľa Janinovho svedectva možno vytvoriť hypotézu, že Štefánik z lietadla vyskočil a dvaja spoločníci sa mu v tom snažili zabrániť. Došlo k nejakej šarvátke, lietadlo sa stalo nezvládnuteľným a havarovalo.

(...)

Celý článok nájdete na adrese
http://www.sme.sk/c/2306274/Milan-Rastislav-Stefanik-milovany-a-zatracovany.html





Obrázky:


Milan Rastislav Štefánik ako francúzsky generál a letec



Otvorená kabína pilotov – toto asi videl vo svojich posledných chvíľach




Dátum a čas: 25.12. 2024 09:22:15 CET
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!