V stredu 15. júna sa Mesiac schová
Na 101 minút sa náš nebeský spolupútnik vo večerných hodinách dostane do tieňa Zeme.
V stredu večer 15. júna nastane úplné zatmenie Mesiaca. V prípade priaznivého počasia bude takmer celý priebeh zatmenia pozorovateľný aj zo Slovenska, a to krátko po západe Slnka. Zatmenie sa začne 22 minút po 20. hodine a skončí sa 3 minúty po polnoci nášho letného času. Fáza úplného zatmenia nastane o 21.22 h, skončí sa o 23.03 h. Údaje o priebehu zatmenia sú v tabuľke v prílohách.
Ako vidno z údajov v tabuľke, Mesiac začne vstupovať do tieňa Zeme ešte v čase, keď bude pod obzorom. Z posledného stĺpca vidno, že Mesiac bude pomerne nízko nad juhovýchodným a južným obzorom, čím bude zatmenie mimoriadne fotogenické. Práve táto skutočnosť môže inšpirovať fotografov a filmárov, ktorým obloha ponúka možnosť získať pekné fotografie a videá nočnej krajiny a oblohy so scenériou obohatenou o Mesiac v zatmení. Jedinečným však robí toto zatmenie veľká dĺžka fázy úplného zatmenia od 21.22 do 23.03 h, kedy bude Mesiac celkom ponorený v tieni Zeme až 101 minút. To je spôsobené tým, že bude prechádzať takmer stredom zemského tieňa. Vzhľadom na dĺžku trvania je toto piatym najdlhším zatmením Mesiaca v tomto storočí. Najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v 21. storočí nastane 27. júla 2018 a potrvá takmer 104 minút.
V čase zatmenia bude Mesiac v južnej časti súhvezdia Hadonoš a na západ (vpravo od Mesiaca) bude žiariť červenkastý Antares - najjasnejšia hviezda súhvezdia Škorpión. Zatmenie sa bude odohrávať v hustých oblastiach Mliečnej dráhy, ktorá bude zvlášť nápadnou v čase úplnej fázy. To iba v prípade jasnej bezoblačnej oblohy bez rušivého svetelného znečistenia. Z planét bude v čase zatmenia nad západným obzorom Saturn v súhvezdí Panna, ktorý vytvori s dvojhviezdou Porima (Gama Virginis) tesný pár. Uhlová vzdialenosť medzi Saturnom a Porimou bude len necelých 0,3°.
Animáciu zatmenia nájdete tu (Animácia priebehu zatmenia - autor: Larry Koehn. Indikátor v spodnej časti uvádza svetový čas UT. Platí LSEČ = UT + 2 hod. Zdroj: www.shadowandsubstance.com).
V čase zatmenia má Mesiac oranžovo- až hnedočervené sfarbenie, ktoré je spôsobené ohybom a rozptylom slnečného svetla na prachových a aerosolových častiaciach vo vysokých vrstvách zemskej atmosféry. V závislosti od zaprášenosti vysokých vrstiev zemskej atmosféry sa mení aj odtieň Mesiaca od svetločerveného pri malom zaprášení až po tmavohnedé pri veľkom stupni zaprášenia. Bude zaujímavé pozorovať, ako sa prejaví na vzhľade zatmenia kombinácia malej výšky Mesiaca nad obzorom a popola vyvrhnutého nedávno islandskou sopkou Grimsvötn. Pekný zážitok z pozorovania zatmenia poskytne pohľad cez triéder, teda poľovnícky alebo turistický ďalekohľad, ktorý je vhodné upevniť na statív alebo iný improvizovaný stojan alebo záves. Za dobrých podmienok (priezračná obloha bez svetelného znečistenia) sa môžete pokúsiť pomocou triedra vyhľadať emisnú hmlovinu Laguna vľavo od Mesiaca. Ak vám zamračená obloha zabráni pozorovať zatmenie, skúste nasledujúci odkaz, na ktorom by mal prebiehať priamy prenos zatmenia: University of Applied Sciences, Offenburg, Germany.
Mapu hviezdnej oblohy počas najvyššej fázy zatmenia nájdete dole v prílohách. V priebehu zatmenia poklesne jas Mesiaca tak, že na oblohe vyniknú aj slabšie hviezdy a Mliečna dráha. Obrázky oblohy (bez popisu aj s popisom súhvezdí) vo veľkom rozlíšní sú k dispozícii na stiahnutie.
Ďalšiu šancu uvidieť zatmenie Mesiaca budeme mať v tomto roku ešte raz, a to 10. decembra. V tomto prípade však budeme môcť pozorovať len jeho druhú polovicu, pretože Mesiac vtedy u nás vyjde v čase blízko najväčšej fázy zatmenia.
Zatmenie budete môcť pozorovať aj "on-line" na Internete...
Zdroj: Internetová stránka Astronomického ústavu SAV
Obrázky:
Tabuľka s údajmi o priebehu zatmenia.
Mapa oblohy počas zatmenia...